•   Niedziela, 10 grudnia 2023
Klucze Dynamometryczne

O co należy zapytać przed zakupem sprężarki tłokowej

Kiedy myślisz o sprężarce powietrza, istnieje prawdopodobieństwo, że na myśl przychodzi Ci sprężarka tłokowa (zwana również tłokową). Sprężarki tłokowe, najstarsze i najbardziej rozpowszechnione wśród sprężarek przemysłowych, mogą być skonfigurowane na wiele sposobów, w tym jako jedno- i dwustopniowe, bezolejowe i z wtryskiem oleju oraz smarowane rozbryzgowo i ciśnieniowo.

Jeśli jesteś na rynku nowej sprężarki powietrza i uważasz, że sprężarka tłokowa może być dla Ciebie, oto 3 pytania, które należy rozważyć przed dokonaniem zakupu:

Czy do mojego zastosowania najlepiej pasuje sprężarka tłokowa elektryczna czy gazowa?

W zastosowaniach, w których sprężarka będzie stacjonarna i umieszczona w pomieszczeniach, dobrze sprawdzi się sprężarka tłokowa elektryczna! Są one również dobrym wyborem, gdy problemem jest hałas i/lub wentylacja, ponieważ nie wytwarzają emisji i nie są tak hałaśliwe jak ich gazowe odpowiedniki. Elektryczne sprężarki tłokowe są często spotykane w warsztatach samochodowych i zastosowaniach związanych z naprawą/konserwacją.

Jeżeli zastosowanie wymaga mobilności, wówczas lepszym rozwiązaniem będzie sprężarka tłokowa zasilana gazem, ponieważ nie wymaga ona źródła energii elektrycznej. Są to zazwyczaj sprężarki przenośne, które można zobaczyć na placach budowy i przymocowane z tyłu ciężarówek roboczych.


Czy w moim środowisku pracy bardziej odpowiednia jest sprężarka tłokowa bezolejowa czy z wtryskiem oleju?

To zależy od poziomu czystości powietrza wymaganego w danym zastosowaniu. Jeśli wymagane jest powietrze o wysokiej jakości, w tym w zastosowaniach, w których kontakt z olejem mógłby spowodować zepsucie lub zanieczyszczenie produktu końcowego, optymalnym wyborem będzie prawdopodobnie sprężarka bezolejowa. W przypadku zastosowań, w których śladowa ilość oleju w dostarczanym powietrzu nie stanowi problemu, odpowiednia będzie sprężarka tłokowa z wtryskiem oleju.

Sprężarki bezolejowe są zwykle używane w lakierniach, browarach i laboratoriach dentystycznych, natomiast sprężarki z wtryskiem oleju znajdują się w zakładach obróbki drewna i metali, warsztatach samochodowych i zakładach przemysłowych.


Jaką wielkość sprężarki tłokowej powinienem kupić?

Lokalizacja i przestrzeń, potrzeby stacjonarne lub przenośne oraz ogólna wymagana wydajność CFM to czynniki, które wpływają na dobór wielkości sprężarki tłokowej do danego zastosowania. Należy jednak pamiętać, że jeżeli sprężarka powietrza jest za mała w stosunku do potrzeb danego zastosowania, może to spowodować wycieki oleju, przegrzanie i awarię pompy.

Jeśli jednak sprężarka zostanie odpowiednio dobrana pod względem wielkości, będzie mogła bez problemu wypełnić zapotrzebowanie na powietrze, a także cyklicznie się ochładzać przed ponownym włączeniem.

Zainteresowany zakupem sprężarki tłokowej? Możesz sprawdzić nasz wybór online lub skontaktować się z naszymi ekspertami od sprężarek tłokowych. Z przyjemnością udzielą Ci pomocy!

Zobacz również