•   Piątek, 12 sierpnia 2022
Klucze Dynamometryczne

Jak skalibrować klucz dynamometryczny?

Mechanicy polegają na kluczach dynamometrycznych, aby mieć precyzyjne i spójne pomiary momentu obrotowego, dzięki czemu można zastosować odpowiednią siłę do nakrętek i śrub w pojeździe.

Jak skalibrować klucz dynamometryczny?

Niemniej jednak, klucze dynamometryczne muszą być okresowo regulowane, aby zapewnić prawidłowe odczyty. Chociaż lepiej jest oddać klucz dynamometryczny do wykwalifikowanego mechanika samochodowego, można wykonać całkiem przyzwoitą pracę, aby utrzymać klucz dynamometryczny w prawidłowym stanie, kalibrując go w domu.


Co to jest kalibracja klucza dynamometrycznego?


Kalibracja jest miarą, która określa dokładność precyzyjnych narzędzi, takich jak klucze dynamometryczne. Parametr ten jest zwykle sprawdzany w kluczach dynamometrycznych i podobnych narzędziach, gdzie dokładność jest najważniejszym czynnikiem. Obliczana jest siła fizyczna przyłożona przez klucz dynamometryczny i porównywana z jego stałą wartością momentu obrotowego. W ten sposób można określić dokładność pewnego zakresu kluczy dynamometrycznych dopuszczoną przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (skrót ISO).

Ogólnie rzecz biorąc, norma ISO wymaga 4 do 6 procent powyżej lub poniżej zakresu momentu obrotowego wskazanego przez ustawienie klucza dynamometrycznego podczas pomiaru. Chociaż wszystko powyżej tych limitów jest uważane za niezgodne z normą. Aby sprawdzić, czy narzędzie dynamometryczne nie jest skalibrowane, możesz potrzebować pomocy profesjonalistów i specjalnego sprzętu.

Jak wykonać test kalibracji klucza dynamometrycznego:

1) Pomiar należy wykonać zaczynając od kwadratowej głowicy napędowej i podążając za przyrządem do rękojeści

Jak skalibrować klucz dynamometryczny?

Napęd kwadratowy jest punktem końcowym każdego klucza, do którego można zamontować wtyczkę. Dla wygody używaj całych cali zamiast procentów. Oznacz etap, który obliczyłeś do uchwytu i udokumentuj odległość na kartce papieru, abyś mógł do niej wrócić później. Odłóż dokument na bok w spokojnej pozycji, zanim go użyjesz. Ponieważ 24 cale to typowa długość dla większości kluczy dynamometrycznych, będzie ona służyć jako przewodnik dla dalszych ruchów.

2) Upewnij się, że kwadratowa głowica napędowa jest zamocowana w imadle.

Ustaw imadło tak, aby można było włożyć napęd czworokątny narzędzia i wyciągnąć uchwyt daleko od ławki lub biurka. Następnie włóż napęd czworokątny do imadła i trzymaj go, dopóki nie będzie bezpieczny. Należy uważać, aby nie dokręcić imadła zbyt mocno i nie uszkodzić głowicy napędu czworokątnego. Głowica napędu czworokątnego musi być uwięziona w zamku, aby klucz przesunął się pod ciężarem, który dodasz podczas pomiaru zakresu momentu obrotowego.

3) Należy obliczyć odpowiednie ustawienia, w zależności od wybranego ciężaru 

Aby zdecydować o właściwym ustawieniu klucza dynamometrycznego, należy odjąć obliczoną w drugim kroku różnicę przez 20 funtów, które będą potrzebne dla Twojej wagi. Zakres momentu obrotowego wynosi 480 funtów calowych (24 cale x 20 funtów), co jest równe 40 ft-lbs. Pamiętaj, aby użyć odpowiedniej odległości i wagi. Jeśli narzędzie ma małą skalę lub jeśli wybierzesz różne wagi, liczby będą mniejsze.

Jak skalibrować klucz dynamometryczny?

4) Ciężarki powinny być zawieszone na uchwycie narzędzia. 

Przymocuj linę do ciężarka. Utwórz pętlę, którą można utrzymać na uchwycie narzędzia (sprawdź krok 1). Upewnij się, że długość liny jest wystarczająca, aby nie dopuścić do uderzenia ciężarka o ziemię, dopóki go nie powiesisz. Nie przywiązuj mocno ciężarka do klucza. Zamiast tego, po prostu go przytrzymaj. Nie upewnij się, że nic nie stoi na drodze ani nie pomaga ciężarkowi podczas spadania.

Gdzie można uzyskać profesjonalną kalibrację klucza dynamometrycznego?
Najlepszym miejscem do wyposażenia klucza dynamometrycznego jest specjalne laboratorium testujące moment obrotowy, które jest w stanie poradzić sobie z każdą formą urządzenia dynamometrycznego, w tym ze wzmacniaczem momentu obrotowego o sile do 35.000 funtów na stopę przyłożonej siły i przetwornikiem momentu obrotowego, który może ważyć do 20.000 funtów na stopę.

Jak skalibrować klucz dynamometryczny - samouczek

Ta forma pełnej obsługi regulacji i naprawy momentu obrotowego jest dość rzadka, chociaż niektórzy producenci kluczy dynamometrycznych nie tylko sprzedają klucze, ale również spełniają wymogi zakupowe ISO 6789:2003 i są zatwierdzone zgodnie z normą ISO 9001 i certyfikowane zgodnie z normą ISO 17025. Producenci kluczy dynamometrycznych powinni zapewnić specjalne certyfikaty kalibracji, zwłaszcza jeśli sprzedają profesjonalny sprzęt dla warsztatów samochodowych.

Jak samodzielnie wykonać kalibrację klucza dynamometrycznego?


Jeśli jesteś absolutnie pewien, co robić, upewnij się, że postępujesz zgodnie z poniższymi krokami. Jeśli nigdy wcześniej nie kalibrowałeś klucza we własnym zakresie, lepiej zleć kalibrację ekspertom.

Rzeczy potrzebne do samodzielnej kalibracji kluczy dynamometrycznych: 

 • Klucze dynamometryczne typu "klik";
 • Długopis lub marker;
 • Taśma miernicza;
 • Dowolny ciężar 20-35 funtów;
 • Lina do przenoszenia tego ciężaru;
 • Nakrętka mocująca przymocowana do dowolnego nieistotnego sprzętu;
 • Cokolwiek do zapisywania obliczeń - smartfon lub papierowy notatnik;
 • Buty z zabezpieczeniem na palce;


Oto, o czym należy pamiętać podczas kalibracji klucza dynamometrycznego:

 • Pomiary powinny być uchwycone

Podczas testowania klucza zawsze obliczaj od środka kwadratowego napędu, gdzie podłączona jest wtyczka. Zaznacz na uchwycie miejsce, w którym kończysz obliczenia. Możesz użyć stałego czarnego markera. Przykład: kalibrujemy 18-calowy klucz dynamometryczny, standardową długość klucza dynamometrycznego, i umieszczamy znak na 15 calach, co jest pożądaną odległością dla pojedynczego przyrostu. Lepiej jest zapisywać każdy etap kalibracji, aby uniknąć błędnych obliczeń.

 • Należy zabezpieczyć klucz

Ten ruch pasuje dobrze, jeśli masz cel, w którym możesz umieścić swoje narzędzie. Jeśli nie ma blokady, umieść gniazdo na kluczu i umieścić gniazdo, a następnie narzędzie na nakrętce lug części pojazdu. Zostaw trochę miejsca w pionie, aby dodać linę i ciężar, aby prawidłowo wykonać kontrolę kalibracji. 

Skierować uchwyt na zewnątrz, aby ławka nie przeszkadzała w założeniu liny i ciężarka. Upewnij się, że napęd kwadratowy jest jedynym elementem zaciśniętym w Twoim celu, aby uchwyt mógł się przesuwać bez ograniczeń. Jeśli robisz na kawałku urządzenia, umieść karton za kluczem, aby nie uszkodzić niechcący korpusu maszyny ciężarem łańcucha. Dlatego w przypadku upuszczenia klucza na stopy należy nosić buty z bezpiecznymi palcami. 

 • Zrób obliczenia

Aby uzyskać właściwe ustawienie dla swojego instrumentu, należy odjąć odstęp od etapu pierwszego przez ciężar, którego używasz, aby uzyskać funty calowe. Na przykład, możesz użyć ciężarka o wadze 20 funtów. Następnie podzielcie tę wartość przez 10, co da wam zakres w funtach nożnych. Należy pamiętać, że niezależnie od tego, czy używasz konkretnych współczynników lub odległości, liczba może się różnić.

Obliczenia te można wykonać nawet bez kalkulatora:

 • 20 cali x 20 funtów = 400 funtów calowych;
 • 400 funtów calowych / 10 = 40 funtów nożnych;
 • Tak więc zakres momentu obrotowego skalibrowanego narzędzia wynosi 400 ft-lbs. 

Po zamocowaniu ciężarka należy dwukrotnie sprawdzić kalibrację:

 • Zabezpiecz linkę lub łańcuch wokół wagi;
 • Utwórz pętlę na drugim końcu, która jest wystarczająco szeroka, aby wygodnie nasunąć ją na klucz dynamometryczny. Upewnij się, że linka jest na tyle długa, że obciążnik nie sięga do ziemi;
 • Należy ustawić narzędzie na skali 25 ft-lbs;
 • Zawieś koniec linki na przyrządzie w miejscu, gdzie znalazłeś punkt końcowy podczas pierwszego kroku (15 cali). Ciężar jest teraz zawieszony;
 • Jeśli klucz został raz naciśnięty, ciężar został dodany, ustaw go na 26 ft-lbs. Jeśli nie nacisnąłeś, przyrząd jest już gotowy do użycia. 

Wyreguluj skalibrowane narzędzie

Powinieneś zmienić zakres momentu obrotowego i dokładność swoich kluczy poprzez regulację sprężyny napinającej. Sprężyny te można znaleźć w środku narzędzia lub pod wałem, co wymagałoby nieco więcej testów do wykonania. 

Być może trzeba będzie zmienić proporcje, aby przesunąć ciężar ciała, gdy znak spada na stałą lokalizację śruby. Upewnij się, że przyrząd jest już skalibrowany na foot-pounds (sprawdź krok 3). Wykonaj następujące czynności: 

Zawieś koniec liny z ciężarem - sprawdź również krok 1. Ten krok może być inny, jeśli musiałeś przeciąć uchwyt, aby dostać się do zestawu śrub;
Jeśli nie poczułeś, że się obraca (dźwięk kliknięcia), być może będziesz musiał podnieść ciężarek i wyregulować śrubę w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara w małych odstępach czasu zwanych przyrostami;
Zawieś pętlę liny z ciężarem z powrotem na znaku na narzędziu, a następnie naciśnij ponownie, aby sprawdzić, czy pomiar był właściwy. Jeśli nie poczujesz kliknięcia, będziesz musiał powtórzyć ten cykl;
Po wyczuciu dźwięku, należy podnieść ciężar i ponownie zamocować uchwyt (jeśli trzeba było go opuścić w celu regulacji);
Teraz narzędzie zostało sprawdzone i wyregulowane, więc powinieneś czuć się pewnie, dodając odpowiednią ilość momentu obrotowego. Jeśli nie możesz zmienić swojego instrumentu za pomocą takich narzędzi, oddaj go do specjalisty lub kup nowe narzędzie.

Wskazówki dotyczące utrzymania kalibracji kluczy dynamometrycznych

Wydałeś pieniądze lub poświęciłeś czas na kalibrację kluczy dynamometrycznych, a może kupiłeś już wstępnie skalibrowane narzędzie. We wszystkich tych przypadkach możesz chcieć zachować kalibrację klucza tak długo, jak to możliwe. Oto jak powinieneś utrzymywać kalibrację narzędzi: 

Po każdym użyciu należy przywrócić skalę do zera, aby zapobiec złej kalibracji, gdy klucz jest przechowywany. Na przykład, wewnętrzna sprężyna może spowodować dryf kalibracji narzędzia. 
Nie upuszczaj ani nie pozwól upaść skalibrowanemu kluczowi. Upuszczenie (jak również użycie klucza zamiast młotka) narzędzia na jakąkolwiek twardą powierzchnię z pewnością wpłynie na dokładność kalibracji;
Używaj klucza kalibrowanego tylko do dokręcania lub luzowania śrub, zgodnie z instrukcją. Na przykład, niektórzy mechanicy używają tych kluczy również jako młotków do łamania, ale może to spowodować złą kalibrację;
Nie należy przekraczać maksymalnych i minimalnych wartości granicznych klucza. W przeciwnym razie może dojść do złamania narzędzia lub zakłócenia jego kalibracji;
Zaleca się przechowywanie skalibrowanych kluczy dynamometrycznych wyłącznie w ich futerałach lub oddzielnie od innych narzędzi (nie we wspólnej komorze z innymi narzędziami). Większość kluczy dynamometrycznych klasy premium jest standardowo wyposażona w futerał ochronny;
Kalibracja zależy również w dużym stopniu od silnych uderzeń, wilgotności i niskich/wysokich zmian temperatury. Dlatego też preferowane jest przechowywanie skalibrowanych kluczy dynamometrycznych w miejscu z regulowaną kontrolą klimatu. 

 

Zobacz również