•   Niedziela, 10 grudnia 2023
Klucze Dynamometryczne

FAQ: Ewolucja energooszczędnych technologii

John Senay, menedżer ds. marketingu produktów - sprężarki tłokowe i śrubowe z wtryskiem oleju <30 kW, udzielił niedawno wywiadu magazynowi IMPO na temat najnowszej energooszczędnej technologii sprężarek, wymagań NEMA Premium Efficiency i przyszłości efektywności energetycznej. Wywiad udostępnimy w serii nadchodzących wpisów na blogu.

P: W jaki sposób najnowsze technologie sprężarek stają się bardziej energooszczędne?

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy w branży sprężarek pojawiło się kilka innowacyjnych, opatentowanych technologii sprężarek powietrza, które znacznie zmniejszają zużycie energii. Te najnowsze osiągnięcia wynikają z ulepszeń w całej konstrukcji sprężarki i przyczyniają się do znacznego wzrostu efektywności energetycznej.

Jedną z najbardziej wydajnych konstrukcji sprężarek przed 2013 rokiem była sprężarka z napędem o zmiennej prędkości obrotowej (VSD), która zapewniała średnią oszczędność energii na poziomie 35% w porównaniu z tradycyjną sprężarką tego samego typu. Po latach badań i rozwoju firma Atlas Copco zwiększyła efektywność energetyczną nawet o 50%, rewolucjonizując konstrukcję sprężarki VSD i wprowadzając na rynek linię produktów VSD+. Sprężarki te wykorzystują pionowo ustawioną konstrukcję, w której silnik i układ napędowy dzielą jeden wał napędowy, co znacznie zmniejsza zajmowaną powierzchnię, umożliwiając instalację sprężarki bliżej miejsca użytkowania. Wprowadzenie pojedynczego, zamkniętego obiegu oleju, który chłodzi silnik, jednocześnie smarując element i łożyska, przyczynia się do większej niezawodności sprężarki. Konstrukcja wentylatora, która naśladuje skrzydła sowy, przyczynia się do wysoce wydajnego mechanizmu chłodzenia, jednocześnie zmniejszając poziom hałasu.

Wszystkie te niewielkie zmiany mają ogromny wpływ na działanie jednej sprężarki powietrza. Uproszczona konstrukcja tych sprężarek, w połączeniu z postępem technologicznym, zapewnia oszczędność energii przez cały okres eksploatacji sprężarki.

Dowiedz się więcej o linii produktów VSD+, odwiedzając stronę internetową Atlas Copco i poznaj nową technologię, oglądając nasz film z testem wydajności. Masz pytanie dotyczące technologii sprężarek? Skontaktuj się z nami, a być może odpowiemy na Twoje pytanie w nadchodzącym wpisie na blogu.

Zobacz również