•   Niedziela, 10 grudnia 2023
Klucze Dynamometryczne

Bezolejowe sprężarki powietrza stosowane w produkcji papieru pakowego

Nie da się tego powstrzymać - nadeszły święta. Niezależnie od tego, co obchodzisz w tym sezonie świątecznym, istnieje prawdopodobieństwo, że będziesz pakował prezent, a papier do pakowania został wykonany przy użyciu bezolejowych sprężarek powietrza.

Sprężone powietrze jest wykorzystywane w całym procesie produkcji papieru do pakowania, od oddzielenia i oczyszczenia surowego włókna celulozowego do końcowego produktu dekoracyjnego.

Według Hallmark, każdego roku Amerykanie wydają około 2,9 miliarda dolarów na opakowania prezentów. Chociaż odnotowano, że opakowanie prezentów było używane już w 100BC, kiedy to służyło do ochrony przedmiotów przed uszkodzeniem. Na początku lat 1900 zwykła czerwona, biała lub zielona bibuła była powszechnie używana do owijania prezentów.

W 1917 r. Rollie i J.C. Hall, założyciele firmy Hallmark, wyprzedali czerwoną, białą i zieloną bibułę w swoim sklepie detalicznym, więc dostarczyli klientom fantazyjne kolorowe okładziny do kopert jako alternatywę, która okazała się niezwykle popularna i ostatecznie doprowadziła do rozwoju tego, co znamy jako współczesny papier do pakowania.

Przyjrzyjmy się więc szybko, jak powstaje papier do pakowania.

  • Kłody drewna są mielone na wióry
  • Wióry drzewne są gotowane w procesie chemicznym, aż pozostanie z nich tylko miazga drzewna
  • Ugotowana masa jest myta w celu usunięcia zanieczyszczeń
  • Masa drzewna jest wybielana
  • Masa jest układana na ruchomej taśmie z siatką w celu usunięcia wody
  • Prasy i walce ogrzewane parą wodną usuwają resztki wody
  • Atrament jest wytwarzany z naturalnych i syntetycznych barwników
  • Wzory są projektowane i skanowane do komputerów w celu wydrukowania na dużych rolkach papieru
  • Aby stworzyć błyszczące elementy wzoru, podczas drukowania w papier wciskana jest folia

Produkcja papieru pakowego wymaga bezolejowego sprężonego powietrza w trakcie całego procesu. Oto tylko kilka zastosowań sprężonego powietrza podczas produkcji papieru:

Transport pneumatyczny - Sprężone powietrze jest wykorzystywane w transporcie pneumatycznym (think conveyor belts) masy celulozowej i makulatury.

Łożyska pneumatyczne lub kółka pneumatyczne umożliwiają łatwe przenoszenie ciężkich produktów poprzez dosłowne unoszenie ciężkich ładunków na praktycznie pozbawionej tarcia warstwie powietrza.

Tłoczenie papieru - sprężone powietrze jest również wykorzystywane do chłodzenia papieru po jego wytłoczeniu. Jeśli to powietrze jest zanieczyszczone, zanieczyszcza produkt, stąd potrzeba powietrza bezolejowego.

Drukowanie - sprężone powietrze jest wykorzystywane do obsługi pomp i urządzeń drukarskich, drukujących na papierze piękne wakacyjne wzory.

Regulacja wałków - Sprężone powietrze jest wykorzystywane do precyzyjnej kontroli grubości wałków, które określają grubość papieru, co jest niezbędne dla wydajnego procesu.

Oczyszczanie wody - Proces produkcji masy celulozowej i papieru wymaga dużej ilości wody. Dlatego też zakłady papiernicze są usytuowane w pobliżu drogi wodnej. Wydobywana woda wymaga sprężarki powietrza, aby oczyścić ją z minerałów, bakterii i innych substancji, zanim będzie można ją wykorzystać w procesie produkcyjnym.

Noże powietrz ne - dostarczają ciągły strumień powietrza o dużej prędkości w celu usunięcia wilgoci i zanieczyszczeń. Do skutecznej pracy potrzebny jest niezawodny dopływ powietrza o niskim ciśnieniu.

Pakowanie papieru za pomocą sprężonego powietrza jest częścią wszystkich najbardziej sentymentalnych momentów naszego życia, od świąt, urodzin, pryszniców, ślubów i przyjęć z okazji przejścia na emeryturę itp. O tak, wszystkie te doskonałe chwile, które uwieczniamy na zdjęciach - sprężone powietrze pomaga również w produkcji papieru fotograficznego.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o usługach Atlas Copco dla przemysłu papierniczego i celulozowego, skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów już dziś.

Zobacz również