•   Piątek, 12 sierpnia 2022
Klucze Dynamometryczne

Mój klucz dynamometryczny jest zepsuty. Co mam zrobić?

Twoje narzędzia to Twój biznes. Kiedy one nie działają, Ty również. Dlatego, gdy narzędzie dynamometryczne, na którym polegasz, ulegnie uszkodzeniu, naturalnym jest, że chcesz je jak najszybciej naprawić. Jeśli nie zajmujesz się produkcją lub naprawą narzędzi dynamometrycznych, może to zająć trochę czasu, a czas, jak wiadomo, to pieniądz. W związku z tym najlepiej jest ustanowić procedury testowania i konserwacji, aby zapobiec lub przewidzieć wycofanie narzędzi z eksploatacji. Gdy mimo najlepszych starań klucz dynamometryczny ulegnie awarii, należy podjąć kilka prostych kroków, aby naprawić go jak najszybciej.

Co robić, gdy klucz dynamometryczny jest zepsuty?

Prosta odpowiedź brzmi, że musisz wyłączyć klucz dynamometryczny z użytku do czasu, aż będziesz mógł go naprawić lub wymienić. Używanie zepsutego lub uszkodzonego narzędzia może zaszkodzić operatorowi, produktowi lub innym urządzeniom. W końcu, jeśli używasz narzędzi dynamometrycznych, używasz ich z jakiegoś powodu. Bezpieczeństwo i niezawodność Twoich produktów zależy od momentu obrotowego zastosowanego do ich elementów złącznych.

Aby rozwiązać problem, należy wysłać wadliwe narzędzie do naprawy do certyfikowanego centrum serwisowego. Normy, jakie musi spełniać centrum serwisowe, można znaleźć w przepisach dotyczących danego produktu lub branży. Na przykład, jeśli pracujesz w przemyśle motoryzacyjnym, narzędzia dynamometryczne muszą być naprawiane zgodnie z normami określonymi w kodeksie przepisów Departamentu Transportu Stanów Zjednoczonych.

Zalety i wady wysyłania narzędzi do naprawy

Zaletą wysyłania narzędzi do naprawy jest gwarantowana jakość usług. Kiedy wysyłasz je do profesjonalnego centrum, możesz być pewien, że Twoje narzędzia wrócą w optymalnym stanie. Wadą jest czas. Wysyłka narzędzia, a następnie oczekiwanie na naprawę i przesyłkę zwrotną może trwać tygodniami. Może to również zablokować wewnętrzne procesy w Twojej firmie poprzez zwiększoną ilość papierkowej roboty i administracji.

Jeśli używasz dużej liczby narzędzi dynamometrycznych, będziesz narażony na konieczność napraw w sposób półregularny lub regularny. Aby przyspieszyć ten proces i zmniejszyć ilość zadań administracyjnych, niektóre centra serwisowe oferują ogólne zamówienia na określony czas i kwoty. W niektórych przypadkach mogą one przyspieszyć obsługę i zająć się pracami administracyjnymi łącznie, a nie fragmentarycznie. Innym sposobem na skrócenie czasu przestoju jest zakup narzędzi zapasowych, których można używać, gdy inne narzędzia są usuwane z linii produkcyjnej w celu naprawy.

Samodzielna naprawa narzędzi dynamometrycznych

Inną opcją jest stworzenie własnego certyfikowanego centrum serwisowego. Będzie to wymagało znacznych nakładów kapitałowych, aby zainwestować w sprzęt, personel, ślad i proces certyfikacji. Jednak w przypadku firm, które działają na skalę krajową lub międzynarodową, inwestycja ta może się zwrócić dzięki zmniejszeniu kosztów serwisu i przestojów. Aby zdecydować, czy powinieneś zainwestować we własne centrum napraw, przeprowadź analizę kosztów i korzyści, biorąc pod uwagę:

  • Koszt początkowy centrum serwisowego
  • Koszty stałe centrum serwisowego, w tym koszty finansowania
  • Wielkość spodziewanych napraw, na podstawie danych historycznych
  • Koszt przestojów
  • Bieżące i oczekiwane poziomy przestojów
  • Bieżący koszt obsługi na narzędzie, miesiąc, rok i dekadę
  • Przewidywany koszt obsługi w przypadku wewnętrznego centrum serwisowego
  • Jeżeli w oparciu o wielkość spodziewanych napraw przewidywane koszty przestoju i obsługi w wewnętrznym centrum serwisowym są niższe niż obecne koszty przestoju i obsługi w rozsądnych ramach czasowych, wówczas inwestycja może wymagać dalszego rozważenia.

Jak zapobiegać lub przewidywać wycofanie narzędzi dynamometrycznych z eksploatacji?
Narzędzia dynamometryczne wysokiej jakości są budowane z myślą o trwałości. Jeśli narzędzia są prawidłowo konserwowane, można zminimalizować nieplanowany czas przestoju. Wskazówki dotyczące konserwacji narzędzi dynamometrycznych znajdują się w ich instrukcjach obsługi, podobnie jak instrukcje dotyczące ich prawidłowego użytkowania.

Informacje zawarte w instrukcji obsługi narzędzia dynamometrycznego będą obejmować okresy kalibracji, procedury regulacji, katalogi części oraz procedury i harmonogramy konserwacji zapobiegawczej. Te wytyczne należy przechowywać w widocznym i łatwo dostępnym miejscu oraz rozpowszechniać wśród operatorów narzędzi i techników naprawczych.

Uszkodzenia narzędzi nie zawsze przebiegają zgodnie z harmonogramem. Oprócz rutynowych kontroli, operatorzy powinni bacznie obserwować same narzędzia, aby wykryć i zgłosić wszelkie usterki lub uszkodzenia. Narzędzia, które zapewniają niedokładne wartości momentu obrotowego, dysfunkcyjne mechanizmy lub oczywiste uszkodzenia fizyczne, takie jak pęknięcia, wyszczerbienia, wyżłobienia lub deformacje, powinny zostać wycofane z użycia i zgłoszone do serwisu. Ponadto, narzędzia z czasem w naturalny sposób przestają być kalibrowane, dlatego tak ważne jest, aby regularnie przeprowadzać kalibrację.

Nawet pozostawienie linii na jakiś czas w ciemności może być lepsze niż praca z zepsutym lub uszkodzonym narzędziem. Oczywiście, zawsze warto mieć pod ręką narzędzia zastępcze, na wszelki wypadek, gdyby coś się stało.

Dzięki odpowiedniemu harmonogramowi konserwacji zapobiegawczej i uważnemu spojrzeniu, złamane i uszkodzone narzędzia dynamometryczne stają się rzadkością. Gdy jednak wypadki się zdarzają, dobrze jest mieć przygotowane narzędzia zamienne, aby zminimalizować czas przestoju. Wysłanie narzędzi do centrum serwisowego gwarantuje naprawę wysokiej jakości. Jeśli masz wiele narzędzi do naprawy, umowy serwisowe z zakładami naprawczymi na terenie firmy pomogą usprawnić proces. Tak czy inaczej, upewnij się, że masz ustalony plan na wypadek, gdyby cenny klucz dynamometryczny przestał działać.

 

Zobacz również