•   Piątek, 12 sierpnia 2022
Klucze Dynamometryczne

Klucze dynamometryczne ręczne i elektryczne: Co jest najlepsze dla Twojej firmy?

Co jest lepsze - kajak czy tratwa? Kajak jest z pewnością szybszy i łatwiejszy w manewrowaniu. To musi być najlepsze, prawda? Nic nie pobije szybkości. Z drugiej strony, tratwy są bardziej stabilne niż wywrotne kajaki i są lepiej przystosowane do przewożenia ładunków. Tak więc, prawdziwa odpowiedź brzmi: najlepsza łódź dla ciebie zależy od tego, co chcesz z nią zrobić. Ta sama logika odnosi się do różnych typów narzędzi dynamometrycznych. Wkrętaki ręczne i elektryczne są zarówno przydatne, ale właściwy typ wkrętaka dla Twojej firmy zależy od tego, co próbujesz osiągnąć.

Ocena potrzeb produkcyjnych Twojej firmy
Zanim rozważysz różne rodzaje dostępnych narzędzi dynamometrycznych, najlepiej jest przyjrzeć się potrzebom swojego zespołu. Wyobraź sobie swój proces, a następnie zadaj sobie następujące pytania:

  • Czy mocujesz śruby czy wkręty?
  • Jak duży moment obrotowy należy dostarczyć?
  • Ile elementów złącznych trzeba dokręcić w ciągu jednego dnia?
  • Jak duży jest obszar montażu?
  • Czy musisz zbierać i dokumentować szczegółowe dane montażowe dla swojego produktu?
  • Na jeszcze bardziej podstawowym poziomie musisz wiedzieć, co mocujesz i jak szybko musisz to zrobić. Jeśli Twój produkt ma jakieś specjalne potrzeby, należy je również uwzględnić. Kiedy już to wszystko wiesz, nadszedł czas, aby spojrzeć na swoje opcje i znaleźć narzędzie, które pasuje do Twoich potrzeb.

Wybór między wkrętakami ręcznymi a elektrycznymi
Odpowiedzi na powyższe pytania pomogą określić narzędzie, które najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Na przykład, jeśli mocujesz śruby, będziesz potrzebował klucza. Jeśli mocujesz śruby, będziesz potrzebował śrubokrętu. To akurat jest proste. Zakładając, że szukasz śrubokrętu, następnym krokiem jest sprawdzenie, jaki moment obrotowy musisz zastosować.

Wkrętaki ręczne, a zwłaszcza wkrętaki ręczne z nastawami, mogą zapewnić większy moment obrotowy niż wkrętaki elektryczne. Mocne wkrętarki elektryczne mogą osiągnąć moment obrotowy wynoszący prawie 90 funtów. Jednak większość modeli jest w stanie osiągnąć tylko połowę lub nawet jedną czwartą tej wartości. Z kolei wkrętaki ręczne z nastawnym momentem obrotowym osiągają do 120 lbf.in. Tak więc w przypadku większych śrub, które wymagają większego momentu obrotowego, wkrętaki ręczne są prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem.

Gdy już wiadomo, ile elementów złącznych trzeba będzie dokręcić w ciągu dnia i jak duża jest powierzchnia montażowa, można sobie wyobrazić, jak szybko trzeba będzie pracować, aby osiągnąć cele produkcyjne. Wkrętarki elektryczne są znacznie szybsze niż wkrętarki ręczne. Jeśli więc produkujesz tylko kilka elementów dziennie, wkrętarki ręczne spełnią swoje zadanie. Jeśli jednak musisz produkować wiele produktów w szybkim tempie lub szybko przykręcić wiele śrub w tym samym produkcie, wkrętak elektryczny z pewnością spełni Twoje oczekiwania.

W niektórych branżach konieczne jest gromadzenie i przechowywanie danych dotyczących każdego elementu złącznego w celu zapewnienia jakości lub w celach regulacyjnych, a często w obu tych celach. W przypadku wkrętarek elektrycznych jest to o wiele prostsze, ponieważ można je łatwo uzupełnić o liczniki śrub lub połączyć w system sterowania prądem stałym. Każda z tych opcji pozwala na monitorowanie i zbieranie danych w czasie rzeczywistym na temat każdego elementu złącznego. Zbieranie tych danych za pomocą wkrętarek ręcznych nie jest tak łatwe. Elementy złączne mogą być testowane po fakcie za pomocą wkrętaka zegarowego, a ich wartości momentu obrotowego rejestrowane poprzez ręczne wprowadzanie danych. Metoda ta, choć możliwa, jest uciążliwa i czasochłonna w porównaniu z systemami automatycznymi.

Ostatnią kwestią jest cena. Ogólnie rzecz biorąc, wkrętaki ręczne są tańsze niż wkrętaki elektryczne. W związku z tym, jeśli wkrętarki ręczne odpowiadają potrzebom produkcji, łatwiej będzie uzyskać zwrot z inwestycji. Jeśli Twój zespół może w praktyce używać obu typów wkrętaków, to inwestycja we wkrętaki ręczne ma większy sens finansowy. Jeśli jednak wielkość produkcji jest zbyt duża lub potrzeby w zakresie gromadzenia danych są zbyt rygorystyczne, aby można je było wykonać ręcznie, wówczas właściwym wyborem będą wkrętaki elektryczne.

Najskuteczniejszy sposób podjęcia decyzji o wyborze narzędzi do procesu produkcyjnego jest najprostszy. Ustal, czego potrzebujesz, a następnie wybierz narzędzia, które najlepiej spełnią Twoje wymagania. Twoja wiedza na temat procesu montażu Twojego produktu powie Ci prawie wszystko, co musisz wiedzieć. Jakie narzędzie jest najlepsze? To, które wykonuje swoją pracę.

 

Zobacz również