•   Niedziela, 10 grudnia 2023
Klucze Dynamometryczne

Pięć sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy dzięki sprężarce VSD

W erze zwiększonej świadomości w zakresie ochrony środowiska i większego zapotrzebowania na zarządzanie zasobami, ludzie zdają sobie sprawę z potrzeby używania tylko tego, czego potrzebują i kiedy tego potrzebują. Jest tokoncepcja stojąca za sprężarką powietrza z napędem o zmiennej prędkości (VSD) (lub sprężarką z napędem o zmiennej częstotliwości). Gdy sprężarka VSD automatycznie dostosowuje prędkość lub częstotliwość wyjściową energii do zapotrzebowania, klient oszczędza pieniądze, płacąc tylko za energię wymaganą przez jego aplikację. Istnieją również inne korzyści peryferyjne. Wystarczy spojrzeć:

  1. Cała potrzebna moc, tylko wtedy, gdy jest potrzebna. Jeśli sprężarka nie musi pracować z pełną prędkością, dlaczego miałaby to robić? Wszystko ponad to, co konieczne, to tylko strata pieniędzy. Systemy silników elektrycznych są odpowiedzialne za ponad 65 procent zużycia energii w przemyśle; optymalizacja systemów sterowania silnikami poprzez instalację lub modernizację do VSD może zmniejszyć zużycie energii w typowym obiekcie nawet o 70 procent. Większość napędów VSD służy do sterowania pompami lub wentylatorami i oszczędza energię, pracując z odpowiednią prędkością dostosowaną do zapotrzebowania.
  1. Zwiększenie produkcji dzięki ściślejszej kontroli procesu. Korzystanie z VSD poprawia jakość produktu i zmniejsza koszty produkcji. Dzięki pracy silników z najbardziej wydajną prędkością dla danego zastosowania, występuje mniej błędów, co skutkuje wyższym poziomem produkcji przy mniejszej ilości odpadów (i wyższych przychodach). Napędy VSD umożliwiają lepsze dopasowanie prędkości urządzeń napędzanych silnikiem do wymaganego obciążenia. Eliminowane są również kołysania i wstrząsy podczas rozruchu przenośnika i taśmy, co pozwala uzyskać wysoką przepustowość.
  1. Wydłużenie żywotności sprzętu. Prosta matematyka: rzeczy zazwyczaj działają dłużej, gdy są rzadziej używane. To samo dotyczy sprzętu. Ze względu na optymalną kontrolę częstotliwości i napięcia silnika VSD, VSD zapewni lepszą ochronę przed takimi kwestiami, jak przeciążenia elektrotermiczne, ochrona faz, zbyt niskie napięcie, zbyt wysokie napięcie itp. VSD umożliwiają również płynny rozruch silnika i napędzanego obciążenia, co eliminuje "natychmiastowy szok" związany z rozruchem w poprzek linii, a także zużycie paska, przekładni i łożysk.
  1. Mniej przestojów. Nawiązując do punktu 3, sprzęt działa dłużej i ma mniej przestojów z powodu konserwacji, gdy jest kontrolowany przez VSD. Konserwację można również zaplanować poza godzinami szczytu, co oznacza, że produkcja może być zoptymalizowana i bardziej opłacalna. Jeśli VSD pozwalają zużywać więcej energii, gdy jest ona potrzebna, to również odwrotnie (i wygodnie) pozwalają nie używać ich, gdy są potrzebne.
  1. Lepsze dostosowanie do lokalnych rabatów i zachęt poza szczytem dostępnych w przedsiębiorstwach użyteczności publicznej. Możesz wierzyć lub nie, ale firma energetyczna nie chce, abyś płacił wysokie rachunki. Wytworzenie energii kosztuje ich dużo pieniędzy (i energii), tym bardziej, gdy zapotrzebowanie jest wysokie. Dlatego wielu dostawców energii oferuje rabaty dla klientów, którzy uruchamiają aplikacje o wysokim zapotrzebowaniu w godzinach poza szczytem. Łącząc zachęty podatkowe w zakresie efektywności energetycznej i rabaty na usługi komunalne, typowy zwrot z inwestycji w instalację VSD może nastąpić w ciągu zaledwie sześciu miesięcy.

Zapożyczając koncepcję, z której korzystają również pojazdy hybrydowe, sprężarki powietrza VSD dostarczają moc dopasowaną do zapotrzebowania, w zależności od potrzeb. Dowiedz się więcej o sprężarkach VSD i napędzie Neos firmy Atlas Copco, wypełniając nasz formularz zapytania ofertowego, a przedstawiciel firmy Atlas Copco wkrótce się z Tobą skontaktuje.

Zobacz również