•   Piątek, 12 sierpnia 2022
Narzedzia Warsztatowe

Jak działa uchwyt wiertarski?

Uchwyty wiertarskie to montowane na wrzecionie mechanizmy, które utrzymują wiertło lub inne narzędzie tnące. Występują w systemach z kluczykiem, bezkluczykowych i hybrydowych, co pozwala na szybką wymianę wierteł. Uchwyty wiertarskie są często połączone z wrzecionem maszyny za pomocą trzpienia uchwytu wiertarskiego, który można zdemontować.
Trzpień mocujący jest w zasadzie stalowym wałem z dwoma końcami, jeden obrobiony tak, aby pasował do wrzeciona maszyny, a drugi obrobiony tak, aby pasował do tylnej części uchwytu wiertarskiego. Szczęki są powszechnie stosowane do utrzymywania narzędzia lub przedmiotu obrabianego w uchwytach. Szczęki (znane również jako psy) są zwykle umieszczone w promieniście symetrycznym układzie, podobnym do punktów gwiazdy.

Zawartość hide 1 Uchwyt z kluczem lub bezkluczykowy, który jest najlepszy? 1.1 Uchwyt z kluczem 1.2 Uchwyt bezkluczykowy 1.3 Hybrydowe uchwyty wiertarskie 1.4 Czy uchwyty bezkluczykowe są lepsze? 2 Wielkość uchwytu wiertarskiego 2.1 Standardowe rozmiary uchwytów

Uchwyt z kluczykiem czy bezkluczykowy, który jest najlepszy?

Uchwyt jest jednym z głównych elementów wyposażenia wiertarki akumulatorowej. Niektóre uchwyty wymagają użycia klucza do obracania tulei. Są one nazywane "kluczem" szczelin. Większość wiertarek ręcznych i aparatów ortodontycznych używa jednak szczeliny bezkluczykowej, w której tuleja lub powłoka jest dokręcana ręcznie.


Uchwyt wiertarski

✔ Uchwyt z kluczem

Uchwyty z wpustem są zaprojektowane w taki sposób, aby za pomocą klucza poluzować lub zacieśnić uchwyt narzędzia. Gdy podczas ciężkich prac problemem jest poślizg, uchwyty z wpustem mają tę zaletę, że zapewniają dodatkowy moment obrotowy dla wiertła. Mogą się one obracać w kierunku zgodnym lub przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.

Uchwyt bezkluczykowy

Uchwyty bezkluczykowe są przeznaczone do szybkiego luzowania i dokręcania narzędzia na kołnierzu uchwytu wiertarki, ręcznie lub po przyłożeniu momentu obrotowego. Narzędzie może być poluzowane przez obrót kołnierza uchwytu w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Uchwyty znajdujące się w domowych wiertarkach wielofunkcyjnych są uchwytami bezkluczykowymi do przenośnych urządzeń wiertniczych. Powszechnie stosowane są tuleje z metalu lub tworzywa sztucznego. Uchwyty te mogą być również skonstruowane do wiercenia w przeciwnym kierunku.

???? Ponieważ uchwyt wiertarski jest zintegrowany z korpusem wiertarki, uchwyty wiertarskie bez klucza ze zintegrowanym chwytem są często bardziej wytrzymałe. Uchwyty te są zwykle spotykane w maszynach przemysłowych.

Hybrydowe uchwyty wiertarskie

W hybrydowych uchwytach wiertarskich dostępne są zarówno metody z kluczem, jak i bezkluczowe. Część bezkluczykowa dokręca się automatycznie, natomiast część z wpustem jest regulowana na uchwycie w celu zwiększenia przyczepności i wsparcia momentu obrotowego.

Czy uchwyty bezkluczykowe są lepsze?

Większość maszynistów i ekspertów uważa, że uchwyty z wpustem są bardziej precyzyjne pod względem całkowitego bicia, niektóre wersje mają nawet. 0006 cala bicia. Gdy otwory nie mają określonej tolerancji i są wykorzystywane tylko do luzu, uchwyt wiertarski bez klucza może być używany do szybkich modyfikacji na frezarkach ręcznych.

uchwyt wiertarski kluczowy a bezkluczykowy

Wielkość uchwytu

Rozmiar uchwytu wiertarskiego, który wybierzesz, jest jedną z najważniejszych decyzji, jakie podejmiesz. Może to mieć znaczący wpływ na możliwości wykorzystania wiertarki.

Maksymalna wielkość wiertła, które może być włożone do wiertarki jest określona przez rozmiar uchwytu. Z reguły im większy uchwyt, tym większe wiertło można zastosować. Wymagany rozmiar uchwytu jest często określany przez funkcję, do której będzie on używany. Najczęściej spotykane są rozmiary 1/4 cala, 3/8 cala i 1/2 cala.

Kiedy szukasz idealnej wiertarki, rozmiar uchwytu jest kluczowym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę. Przyjrzyjmy się kilku rzeczom, o których trzeba będzie pomyśleć, aby to uprościć.

Standardowe rozmiary uchwytów wiertarskich

W przypadku wiertarki istnieje kilka podstawowych rozmiarów uchwytów. To, który wybierzesz, często zależy od tego, jak chcesz używać wiertarki.

  • 10 mm (3/8 cala) to pierwszy standardowy rozmiar. Te mają mniejszy uchwyt i są mniej potężne niż te z większym uchwytem. Aby to nadrobić, są one zazwyczaj bardziej tanie niż inne wiertła.
  • 13mm, lub 1/2 cala, jest następnym powszechnym rozmiarem. Są to często większe, bardziej profesjonalne wiertła. W rezultacie, mogą być odpowiednie dla szerszego zakresu zadań. Będą one jednak droższe.

FAQ

Najakie czynniki należy zwrócić uwagę przy wyborze uchwytu wiertarskiego?
Maksymalny rozmiar wiertła, które można włożyć do wiertarki, zależy od rozmiaru uchwytu. Kierując się zasadą, że im większy uchwyt, tym większe wiertło można zastosować.

Czy wielkość uchwytu wiertarskiego ma znaczenie?
Jego wielkość określa maksymalną średnicę wiertła i daje ogólne pojęcie o mocy wiertarki.

Wniosek????

Uchwyt wiertarski jest istotnym elementem zespołu wiertniczego i pomaga w centrowaniu wiertła. Dostępne są uchwyty wiertarskie na klucz, bezkluczowe i hybrydowe.

Za pomocą klucza uchwyty z wpustem mogą poluzować lub zacieśnić mocowanie narzędzia. Uchwyty bezkluczykowe mogą natychmiast poluzować i dokręcić narzędzie w uchwycie poprzez ręczne poluzowanie i dokręcenie lub poprzez przyłożenie momentu obrotowego. Dostępne są uchwyty hybrydowe z kluczem i bezkluczowe.

Ustawiając wiertło w taki sposób, aby rowki wylotowe znajdowały się obok mniej zużytych części uchwytu, można przedłużyć jego żywotność.

Punkt:

Ocena użytkownika: 5 ( 1 votes)

Zobacz również