•   Środa, 26 stycznia 2022
Narzedzia Warsztatowe

Łuparka świdrowa do ciągnika. Jak zbudować łuparkę do drewna?

Łuparka świdrowa to specjalne urządzenie które może nam pomóc przy rozłupywaniu drewna na skalę przemysłową lub do użytku domowego.

Łuparka świdrowa do drewna: działanie i zastosowanie

Łuparka świdrowa to narzędzie do wygodnego i przede wszystkim błyskawicznego rozłupywania kłód drewna. W niektórych przypadkach łuparka jest koniecznością. Przede wszystkim są to właściciele domów z ogrzewaniem piecowym, kominkami, czy te, których domy ogrzewane są kotłami na paliwo stałe. Będziesz potrzebował takiego sprzętu w kotłach opalanych drewnem. Na koniec nie możemy zapominać o miłośnikach kąpieli: przed kąpielą parową muszą też przygotować drewno na opał. Ogólnie rzecz biorąc, łuparka przyda się każdemu, kto jest zmuszony do częstego rąbania kłód w dużych ilościach. Zalety łuparki to między innymi łatwiejsze łupanie drewna. Wystarczy zatrzymać kłodę i nacisnąć dźwignię startową. Nawet nie musisz pochylić się, ponieważ większość łuparek ma regulowaną wysokość. Maszyna jest zawsze gotowa do pracy - rozłupuje każdą wymaganą ilość drewna opałowego. Nie da się tego porównać z pracą osoby, która szybko się męczy. Jeśli potrzebujesz pewnych umiejętności i zręczności do rozłupywania siekierą, to do używania łuparki do drewna wystarczy dokładnie przestudiować instrukcje. Nawet osoba z dużym doświadczeniem w posługiwaniu się siekierą może wyrządzić sobie krzywdę, nie mówiąc już o początkujących. Jeśli rąbiesz drewno na łuparce, nie musisz się o to martwić: producent wyposażył sprzęt we wszystkie niezbędne systemy bezpieczeństwa.

W większości nowoczesnych modeli głównym elementem jest tłok hydrauliczny. Im silniejszy, tym większe ciśnienie rozszczepiające może wytworzyć. Tak więc do użytku domowego wystarczy 5 ton, dla półprofesjonalnych to 7 ton. W dużych przedsiębiorstwach przemysłowych stosuje się sprzęt o nacisku 10 ton i większym. Aby hydrauliczna łuparka do drewna działała, wymagany jest napęd. Najpopularniejsze modele są wyposażone w silnik elektryczny. Są wygodniejsze w utrzymaniu niż benzynowe, można je również stosować w pomieszczeniach (warsztat).

Kolejnym ważnym elementem jest nóż rozłupujący (czasami nazywany klinem). Umożliwia podzielenie okrągłego drewna na kilka części: dwie, cztery lub sześć, w zależności od konfiguracji.

kłoda drewna

Łuparka świdrowa do ciągnika: CZĘŚCI

Łuparka to urządzenie wykorzystujące ruch obrotowy i specjalną konstrukcję wiertła do rozłupywania kłód drewna na mniejsze kawałki. Zwykle składa się z zestawu podstawowego składającego się z łożysk z wałem, ślimaka o odpowiedniej średnicy i stołu roboczego. W zależności od przeznaczenia łuparka napędzana jest silnikiem elektrycznym z kołem pasowym lub ciągnikiem rolniczym za pośrednictwem wału odbioru mocy.

Najpopularniejszym typem jest rozdzielacz wierteł i na nim się tutaj skupimy. Pierwszym krokiem w budowie powinno być dokładne określenie naszych potrzeb. Wiemy najlepiej, ile drewna zużywamy, jaką średnicę obrabiamy kłody i ile czasu na nie spędzamy. Dopiero wtedy, możemy przystąpić do doboru odpowiedniego zestawu. W zależności od wielkości obrabianych przez nas bloków musimy dobrać odpowiednie wiertło. Poniżej znajduje się tabela przedstawiająca stosunek średnicy bloków drewnianych do rozmiaru wiertła:

• do 20 cm 60 mm

• do 30 cm 80 mm

• do 40 cm 90 mm

• ponad 40 cm 100 mm

Wiedząc, już czego potrzebujemy i czym mamy  się kierować, możemy przystąpić do doboru odpowiedniego zestawu, jakim posłużymy się przy budowie naszej łuparki. Niezależnie od tego, czy naszym celem jest łuparka do ciągnika czy na silnik elektryczny, musimy dobrać odpowiednie łożyska w zależności od warunków pracy. Sprawdź ofertę łuparek świdrowych na https://alltech-shop.eu/pl/.

Do silników do 5,5 kW polecamy zestaw składający się z silnika 1400 obr / min, dużego koła pasowego do wiertarki o średnicy 200 mm oraz małego koła pasowego do silnika o średnicy 78 mm, co skutkuje optymalnym kosztem optymalna prędkość wiertła = 550 obr / min. Dla silników powyżej 5,5 kW lepiej będzie zastosować duże koło pasowe na wiertło 250 mm oraz małe koło pasowe na silnik 98 mm, dzięki czemu uzyskamy również optymalną prędkość wiertła = 550 obr / min, jednak zapobiegnie to ślizganie się pasków na kole silnika.

Zobacz również