•   Niedziela, 10 grudnia 2023
Narzedzia Warsztatowe

Historia śrubokrętów Narzędzia ręczne

Historia wkrętaków Narzędzia ręczne sięgają odległych czasów, aż do historii starożytnej Grecji. Jako jedno z najbardziej powszechnych narzędzi na świecie, śrubokręty zrobiły dla nas wiele do dziś. Połowa każdego domu jest skręcana za pomocą śrub i dlatego typowy śrubokręt można znaleźć w prawie każdym domu. Obecnie na całym świecie mamy różne rodzaje wkrętów i śrubokrętów, a powód tego jest związany z wyjątkowym momentem w historii, w którym grupa technologii połączyła się, aby wprowadzić innowacje. Na innowacyjność tę miały jednak wpływ także ważne wydarzenia ówczesnego świata, takie jak rewolucja rosyjska, I i II wojna światowa, a nawet wpływowe osobistości, takie jak Henry Ford. W tym artykule omówimy wszystkie te wydarzenia i wskażemy wielką debatę między śrubokrętem Robertsona a śrubokrętem Philipsa.

Related Article : historia narzędzi ręcznych

Od czego wszystko się zaczęło

Aby poznać historię śrubokrętów i narzędzi ręcznych, należy zapoznać się z głównym kluczem, który sprawił, że zostały wynalezione, czyli oczywiście ze śrubami. Idea śruby, która jest pochyłą płaszczyzną, która obraca się wokół centralnego wału, jest starożytna. Korkociągowa konstrukcja śruby zaczęła się od śruby Archimedesa, który wymyślił ją jako urządzenie do wyciągania wody z ładowni statków. Był to sposób na wyciąganie wody w pionie - lub prawie w pionie - za pomocą dużej drewnianej śruby, która odwracając się, wyciągała wodę z ładowni.


Kolejna ewolucja tej zasady została zastosowana znacznie później, bo już w okresie hellenistycznym, do tłoczenia winogron i oliwek w celu uzyskania wina i oliwy. Zastosowano w nim tę samą konstrukcję korkociągu, ale obracano go w dół, a nie w górę. Śruby nie były jednak używane jako elementy złączne w dzisiejszym rozumieniu tego słowa. Istniały inne metody mocowania przedmiotów, takie jak jaskółcze ogony i kołki, a także oczywiście gwoździe.

Aby lepiej i dokładniej wybrać potrzebny śrubokręt, warto przeczytać poradnik dotyczący wyboru najlepszego zestawu śrub okrętów na blogu ronix.


Historia wkrętaków Narzędzia ręczne powrót do Około XV wieku wkręty zostały po raz pierwszy wyprodukowane jako elementy złączne. Początkowo stosowano je jako elementy złączne do części średniowiecznych zbroi joustingowych oraz broni palnej. W tamtych czasach śrubokręty były używane tylko do serwisowania tej broni i zwykle nazywano je "śrubokrętem" lub "śrubokrętem obrotowym". W rezultacie śruby i śrubokręty nie były powszechnie używane, a zwykli ludzie w ogóle ich nie używali.

W 1760 r. dwaj angielscy bracia, Job i William Wyatt, opatentowali maszynę do produkcji śrub, która wykorzystywała pilnik do nacinania gwintu - zgodnie ze skokiem śruby ołowianej. Umożliwiło to masową produkcję śrub i było prekursorem przemysłowych maszyn do produkcji masowej. Była ona udoskonalana aż do momentu opracowania procesu walcowania gwintu na zimno, który dzięki inżynierii, materiałom i maszynom rewolucji przemysłowej sprawił, że śruby stały się przydatne w projektach budowlanych.

Śrubokręt Robertsona

Kanadyjczyk P.L. Robertson (1879-1951) wynalazł w 1908 r. pierwszą i największą zmianę na rynku - śrubę z napędem kwadratowym. Kwadratowy napęd na łbie śruby był ulepszeniem w stosunku do śrub z rowkiem, ponieważ śrubokręt nie wyślizgiwał się już z łba podczas montażu. Ponadto Ford Motor Company, jeden z pierwszych klientów Robertsona, użył ponad siedmiuset śrub Robertsona w swoim samochodzie Model T na początkuXX wieku.

Śrubokręt Phillipsa

28 lat później Henry Phillips pojawił się na scenie z nowym projektem, który kupił od kogoś innego i przeprojektował. Gdy Robertson stracił prawa do swojego wynalazku, przed Phillipsem otworzyła się szansa. Jego innowacyjna konstrukcja miała kształt krzyża, który mocno trzymał śrubę podczas jej obracania, a gdy śruba była już mocno osadzona, pozwalał na wysunięcie się wkrętaka. Śruby te mogły przenosić większy moment obrotowy i zapewniać mocniejsze połączenia.

Śrubokręt Torx

Kilka lat później, w 1967 r., opracowano śrubokręt Torx, który zapobiegał "wykrzywianiu się" śrub. Stanowił on alternatywę dla śrubokrętu krzyżakowego. Wkrętaki Torx mają sześć wypustek, dzięki którym powierzchnia styku jest wyższa. Dlatego wkręty Torx mogą wytrzymać większy moment obrotowy niż wkręty krzyżakowe, a także mniej się wyślizgują. Wynalazek ten poszedł o krok dalej i opracowano zabezpieczenia Torx oraz inne typy wkrętaków. Jak można było zauważyć, firma Apple wprowadziła wkrętaki Pentalobe w 2009 roku.

Minęło zaledwie sto lat, a śrubokręty i wkręty stały się tak praktyczne w różnych specjalistycznych pracach i potrzebach. Pomogły nam w niezliczonych wariantach tego, co kiedyś było tak trudnym zadaniem. Obecnie w kategorii narzędzi ręcznych można znaleźć wkrętaki udarowe, zestawy Torx, zestawy sześciokątne i wiele innych wkrętów jako elementy złączne.

Historia śrubokrętów - narzędzia ręczne

Zobacz również