•   Niedziela, 24 września 2023
Narzedzia Warsztatowe

Właściwy śrubokręt do właściwych zadań

Śrubokręty. Dostępnych jest mnóstwo różnych typów, o różnych funkcjach i konstrukcji. Ustalenie śrubokrętu potrzebnego do konkretnego zadania może być wyzwaniem, więc poprosiliśmy naszych przyjaciół z firmy Stanley, aby skorzystali z ich doświadczenia. Oto ich najważniejsze wskazówki, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego wkrętaka do danego zadania.

Kształt końcówki

Do wyboru są cztery kształty końcówek: z rowkiem (spłaszczonym i równoległym), Phillips, PZ i Torx.


Szczelinowe: idealne do tradycyjnej obróbki drewna

W przypadku wysokiej jakości rzemiosła wkręty z rowkiem wyglądają nadal najbardziej atrakcyjnie, zwłaszcza gdy rowki są idealnie dopasowane. Wkrętaki do wkrętów z rowkiem są produkowane z końcówkami spłaszczonymi i równoległymi. Do większości prac wystarczy wkrętak z końcówką spłaszczoną, ale należy wybrać wkrętak z końcówką równoległą, która jest tej samej szerokości co gniazdo wkrętu, jeśli trzeba wbić wkręt pod powierzchnię drewna bez powodowania uszkodzeń.

W rzeczywistości, zawsze ważne jest, aby wybrać końcówkę, która pasuje do szerokości szczeliny wkrętu. Zbyt szeroki i uszkodzi drewno; zbyt wąski i może uszkodzić gniazdo wkrętu.

Phillips i Pozidriv (PZ): Idealne do ogólnych prac stolarskich i budowlanych

Wkręty Phillips i PZ są popularne we wszystkich pracach stolarskich i budowlanych i są obecnie powszechnie stosowane i określane wielkością końcówki: 1, 2, 3 lub 4 PT.

Geometria wgłębień wkrętów jest różna, dlatego ważne jest, aby zawsze używać odpowiedniego wkrętaka do odpowiedniego wkrętu. Powierzchnie wkrętów krzyżakowych zwężają się ku końcowi, podczas gdy w przypadku PZ są one równoległe, co ma na celu ograniczenie zjawiska "cam out" (punkt, w którym śrubokręt wysuwa się z wgłębienia, uszkadzając śrubę).

Torx: Idealny dla inżynierów zajmujących się konserwacją i serwisem

Jest to najmocniejszy i najbardziej odporny na zużycie typ śruby. Powszechnie spotykany w maszynach, samochodach i urządzeniach domowych, a także powszechnie stosowany do wkrętów do drewna i desek tarasowych.


Typ pręta i końcówki

Stal chromowo-wanadowa zapewnia mocny, odporny na korozję pręt. Piaskowane końcówki mają drobną fakturę, która zapewnia jeszcze pewniejszy chwyt w szczelinie lub wgłębieniu, ponieważ twardsza stal końcówki "wgryza się" w miękką śrubę. Wkrętaki Bolster posiadają hartowane końcówki zapewniające trwałość i mniejsze zużycie.

Typ wkrętaka

Oprócz standardowych wkrętaków, które opisaliśmy powyżej, istnieje kilka innych typów:

Wkrętaki z grzechotką

Wkrętaki z grzechotką umożliwiają szybsze i łatwiejsze dokręcanie śrub. Wybierz wkrętak z solidnym mechanizmem, który poradzi sobie z dużymi obciążeniami momentu obrotowego. Najwyższej klasy profesjonalne wkrętaki z grzechotką mają wytrzymałe, bardzo precyzyjne mechanizmy i są wyposażone w szereg wymiennych końcówek, które pasują do wszystkich rodzajów śrub.

Wkrętaki z wieloma końcówkami

Wkrętaki wieloostrzowe - z grzechotką lub stałe - ułatwiają pracę, ponieważ umożliwiają przenoszenie różnych wzorów końcówek bez konieczności noszenia całego zestawu wkrętaków. Wybierz multiwkrętak z wewnętrznym schowkiem - zwykle w rękojeści - aby zapewnić jeszcze większą wygodę i ograniczyć liczbę zgubionych końcówek.

VDE

Wkrętaki i szczypce VDE (Verband der Elektrotechnik) są izolowane w celu ochrony przed porażeniem prądem, przeznaczone do pracy przy lub w pobliżu obwodów pod napięciem.


Rękojeść

Dla uzyskania maksymalnej wydajności, rękojeść wkrętaka powinna być wyprofilowana do pręta, z miękkim uchwytem i okrągłą, gładką końcówką, która zapewnia komfort i lepszy chwyt, zapewniając większą siłę obrotu.

W przypadku naprawdę uporczywych elementów złącznych najlepiej sprawdzają się wkrętaki o większych uchwytach z miękką rękojeścią, ponieważ zapewniają maksymalną siłę uchwytu.

Bradawl

Podczas wbijania wkrętów prosto w miękkie drewno bez pilota, użyj Bradawl do zaznaczenia miejsca, w którym wkręt ma być wbity. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wkręt trafi dokładnie tam, gdzie chcesz.

 

Zobacz również