•   Niedziela, 24 września 2023
Narzedzia Warsztatowe

5 powodów, dla których warto kupić uchwyt do końcówek wkrętakowych T-Handle

Prawdopodobnie posiadasz już zestaw wkrętaków, wkrętak z końcówką sześciokątną 1/4″ lub dwa, uniwersalne wkrętaki wielobitowe oraz różne końcówki wkrętaków sześciokątnych 1″ i 2″ do stosowania z akumulatorowymi wiertarkami i wkrętarkami. Ale czy masz wkrętak z uchwytem T? Jeśli tak, nie krępuj się przejść do komentarzy i powiedzieć nam, dlaczego lubisz T-handle kierowcy, lub czy siedzi w skrzynce narzędziowej nieużywane i niekochany.

Nawet jeśli nie posiadasz jednego z nich, prawdopodobnie widziałeś już wcześniej uchwyty T. Może nie z uniwersalnym uchwytem sześciokątnym 1/4″. Może nie z uniwersalnymi uchwytami do bitów 1/4″ hex, ale uchwyty T są bardzo często spotykane z końcówkami śrubokrętów hex lub Torx. Wiele osób ignoruje to bez zastanowienia, uważając, że tak właśnie są wykonane tego typu wkrętaki.

W rzeczywistości, rękojeści T oferują wiele korzyści w porównaniu do zwykłych stylów rękojeści. Oczywiście, rękojeści T są szersze niż większość rękojeści wkrętaków, co jest ważne z dwóch powodów. Po pierwsze, oznacza to, że za pomocą uchwytu T można potencjalnie uzyskać większy moment obrotowy niż za pomocą zwykłego wkrętaka. Nawet jeśli nie trzeba dokręcić śruby nieco mocniej, większy moment obrotowy daje możliwość osiągnięcia podobnych rezultatów przy mniejszym wysiłku.

Po drugie, dzięki konstrukcji uchwytów T, użytkownik powinien być w stanie wygodnie wywierać większy nacisk dłonią niż przy użyciu zwykłego śrubokrętu. Może to ułatwić uruchamianie i dokręcanie śrub w niektórych zastosowaniach, a także pomóc uniknąć wykrzywienia podczas używania końcówek Phillips.

Istnieją również dodatkowe korzyści. Wkrętaki z rączką w kształcie litery T, często wyposażone w wąskie trzony i niskoprofilowe uchwyty, umożliwiają dostęp do elementów złącznych, gdy zwykły wkrętak jest zbyt krótki lub nieporęczny, aby ich dosięgnąć. Czy kiedykolwiek musiałeś kręcić śrubokrętem opuszkami palców z powodu zbyt małego prześwitu? Nie jest to przyjemne doświadczenie.

Wkrętaki z uchwytem w kształcie litery T można również szybciej obracać, aby przyspieszyć wstępne wkręcanie lub końcowe wykręcanie gwintowanych elementów złącznych. Po prostu luźno podeprzyj wałek jedną ręką, a drugą obracaj uchwytem w kształcie litery T. Przynajmniej jedna marka dodaje swobodnie obracające się plastikowe kołnierze do swoich sześciokątnych wkrętaków z uchwytem T/P, aby uczynić to jeszcze łatwiejszym. To zwykle działa najlepiej z wkrętami maszynowymi, a nie wkrętami do drewna lub blachy, które napotykają na większe siły tarcia.

Chociaż tak naprawdę nie jest to zaletą, uchwyty bitów sześciokątnych z uchwytem T są tanie. Jeśli pójdziesz do generycznego bez nazwy trasy importu, można prawdopodobnie kupić uchwyt i zestaw bitów za 5 dolarów. Jakość kierowców można znaleźć za 10-15 dolarów, a przyzwoite grzechotkowe uchwyty T, czasami z zestawami bitów, zaczynają się od 20-25 dolarów. Nie wiem jak ty, ale ja zgromadziłem dziesiątki 1-calowych końcówek wkrętakowych. Kiedy kupiłem zestaw śrubokrętów sześciokątnych z uchwytem T, zyskałem kilku nowych kierowców. Kiedy kupiłem uchwyt do końcówek w kształcie litery T, zyskałem dziesiątki nowych końcówek w szerokim zakresie rozmiarów i stylów końcówek.

Najczęściej spotykane pojedyncze końcówki z uchwytem T mają końcówki sześciokątne lub Torx. Nie znaczy to, że nie można znaleźć innych stylów końcówek wkrętakowych w tej formie. Chociaż, podczas gdy widziałem nakrętki i Phillips kierowców z uchwytami T, nie przypominam sobie, kiedykolwiek widziałem szczelinowe sterowniki końcówki T-handle. Do zwykłego użytku, uchwyt końcówki wkrętaka z rączką w kształcie litery T może być wszystkim, czego potrzebujesz. Jeśli okaże się, że używasz go dość często, zawsze możesz dodać pojedyncze wkrętaki z uchwytem T lub zestawy w razie potrzeby.

Wkrętaki z uchwytem T mają dwie istotne wady. Po pierwsze, większość z nich nie oferuje takiego samego komfortu jak dzisiejsze ergonomiczne, bimateriałowe i super amortyzowane uchwyty wkrętaków. Sposób, w jaki należy je trzymać, po prostu na to nie pozwala, chociaż producenci są coraz lepsi.

Drugą wadą jest to, że wkrętaki z rękojeścią w kształcie litery T mogą zapewniać zbyt duży moment obrotowy. Zapomnij o używaniu mniejszych bitów sześciokątnych z kulką ze zwykłymi uchwytami T. Jeśli stracisz skupienie na sekundę i zastosujesz trochę za duży moment obrotowy, prawdopodobnie wykręcisz kulkę wewnątrz głowicy łącznika. To nie jest pozycja, w której chciałbyś się znaleźć. W przypadku bitów Phillips, większy nacisk dłoni i wyższy moment obrotowy może doprowadzić do uszkodzenia bitu lub śruby, jeśli nie masz jeszcze kontrolowanego wyczucia, jak mocno są dokręcone.

Ogólnie rzecz biorąc, zalety uchwytu do bitów z rękojeścią w kształcie litery T znacznie przewyższają niewielkie wady, przynajmniej z mojego doświadczenia. Chociaż regularnie używam kilku różnych wkrętaków z uchwytami T i P, stwierdzam, że mój uchwyt do końcówek z uchwytem T jest prawie tak samo często używany sam. Dzięki uniwersalnej kompatybilności z bitami 1/4″ hex, mogę szybko wymienić bit, którego potrzebuję do danej pracy, zwłaszcza gdy jestem w ruchu i mam ograniczenie co do ilości, jaką mogę zabrać ze sobą.

Który kupić? Cóż, to jest naprawdę historia na inny czas, ponieważ jest wiele godnych polecenia opcji, ale jeśli szukasz świetnej jakości nie-grzechotliwego narzędzia, 5-calowy uchwyt T firmy Felo jest dobrym miejscem do rozpoczęcia.

Zobacz również