•   Piątek, 12 sierpnia 2022
Narzedzia Warsztatowe

Jak zrobić drewniany stół - instrukcja krok po kroku

Stoły jadalniane, stoły proste, stoły konsolowe i szafki nocne to różne rodzaje stołów, a ta duża różnorodność świadczy o ich znaczeniu i zastosowaniu. Do produkcji stołów używa się różnych materiałów, ale stół drewniany jest zdecydowanie jednym z najpopularniejszych. Wykonanie drewnianego stołu to jeden z projektów, który może być interesujący zarówno dla początkujących, jak i profesjonalistów. Wykonaliśmy go w programie Ronix przy użyciu własnych elektronarzędzi, narzędzi ręcznych i innych narzędzi Ronix do obróbki drewna, załączając zdjęcia wraz z przewodnikiem krok po kroku, postępuj zgodnie z instrukcjami i wykonaj swój własny stół.

Spis treści hide 1 Narzędzia potrzebne do wykonania stołów drewnianych 2 Określ wymiary stołu 3 Wykonanie blatu stołu 4 Zbuduj górną i dolną część stołu 5 Wykonywanie drewnianych podstaw stołu 6 Połącz podstawy z drewnianym stołem 7 Polerowanie i malowanie stołów drewnianych

Narzędzia potrzebne do wykonania drewnianych stołów

Istnieją specyficzne narzędzia, takie jak elektronarzędzia, narzędzia ręczne oraz niezbędne narzędzia do obróbki drewna, które są potrzebne, aby zrobić to, co najlepsze:

Piły

Wiertła

Wiertła

Szlifierka

Sztyft kleju

Gwoździe

Młotki

Pędzel

Farba

Taśma miernicza

Ołówek

Określ wymiary stołu

Pierwszym krokiem jest narysowanie mapy stołu. Projektując stół, należy wziąć pod uwagę jego przeznaczenie i wykonać szkic zgodnie z przeznaczeniem. Na tym etapie musimy określić wymiary stołu. Dzięki temu będziemy wiedzieć, ile drewna potrzeba do wykonania drewnianego stołu. Jeśli jesteś początkującym stolarzem, lepiej użyć drewna miękkiego, takiego jak sosna.

Wykonanie blatu stołu

Na tym etapie należy narysować projekt blatu na kawałku drewna i wyciąć go za pomocą piły.

Zbudowanie górnej i dolnej części stołu

Zbuduj górną część stołu, mocując kilka kawałków drewna, a następnie zajmij się wykonaniem dolnej części. Spód stołu oznacza drewno przymocowane do stołu i pomaga przymocować do niego podstawy. Aby to zrobić, należy zaznaczyć kilka centymetrów od krawędzi stołu i umieścić cztery kawałki drewna o wielkości zaznaczonej linii, połączyć je razem i przymocować pod stołem za pomocą kleju do drewna i śrub.

Wykonywanie drewnianych podstaw stołu

Podczas przygotowywania podstawy stołu ważne jest, aby wszystkie podstawy miały tę samą długość. Jeśli ich długość nie jest równa, stół będzie się luzował na swoim miejscu. Najpierw przytnij jeden z patyczków do pożądanego rozmiaru, a następnie przytnij pozostałe podstawy do rozmiaru pierwszej podstawy. W następnej części należy połączyć wszystkie podstawy za pomocą specjalnego klipsa i równo przyciąć ich spody, tak aby jedna nie była krótka, a druga nie była długa. (Potraktuj pierwszą podstawkę jako rozmiar oryginalny).

Na koniec przeszlifuj podstawy, aby ich powierzchnia była gładka, a ostre krawędzie usunięte.

Połącz podstawy z drewnianym stołem

W tym kroku przymocujemy wycięte podstawy do stołu za pomocą kleju. Aby to zrobić:

Ustaw stół po przeciwnej stronie i umieść pierwszą podstawę w rogu pod stołem.

Upewnij się, że podstawa i stół są ustawione w taki sposób, aby róg podstawy znajdował się w rogu stołu.

Przyklej części mocujące do stołu i przymocuj je za pomocą wkrętów.

Wykonaj to samo dla pozostałych podstaw i przymocuj je do stołu za pomocą zacisków.

Bardzo ważne jest połączenie podstaw pod stołem; ponieważ odrobina nieuwagi podczas łączenia nóg może zaburzyć równowagę stołu, dlatego podczas łączenia należy zwrócić uwagę na to, że nogi muszą być ustawione pod kątem prostym.

Następnie połóż stół na płaskiej powierzchni, aby upewnić się, że podstawy są równe, a stół jest zrównoważony.

Polerowanie i malowanie stołów drewnianych

Na tym etapie stół drewniany jest gotowy i po oszlifowaniu powierzchni można go pomalować według własnego uznania lub nawet stworzyć na nim własny wzór.

Teraz jesteś gotowy do rozpoczęcia pracy; oferujemy również szeroki wybór wysokiej jakości narzędzi ręcznych, elektronarzędzi i narzędzi do obróbki drewna firmy Ronix, przeznaczonych do wszelkiego rodzaju prac domowych, w tym do realizacji tego rodzaju projektów typu "zrób to sam". Życzymy miłej zabawy!
Kliknij, aby zobaczyć ten artykuł: Prosty samouczek jak zbudować stół

Zobacz również