•   Niedziela, 10 grudnia 2023
Wyposażenie Warsztatu

Jak przewiercić się przez szkło?

Do tego typu prac potrzebne jest specjalne wiertło. Istnieją wiertła do metalu i drewna, ale szkło musi być wiercone specjalnym wiertłem z końcówką w kształcie strzałki. Za pomocą tego wiertła szkło jest zeskrobywane stopniowo, warstwami. Do nawiercania płytek należy użyć wiertła rurowego z diamentową krawędzią tnącą.

Najbardziej odpowiednim narzędziem w tym przypadku jest wiertarka z regulatorem prędkości.

Przed rozpoczęciem pracy należy przygotować wiertło i wiertło diamentowe. Dodatkowo należy przygotować terpentynę, aceton, szpachlę lub plastelinę oraz okulary chroniące oczy przed pyłem.

Przed przystąpieniem do wiercenia oczyścić (odtłuścić) powierzchnię szkła. Użyj do tego terpentyny lub alkoholu. Teraz należy położyć szkło i zamocować je tak, aby nie ślizgało się po powierzchni i nie wystawało poza krawędzie. Przykryj miejsce, w którym chcesz zrobić otwór taśmą malarską i zrób znak. Najpierw wykonaj kilka próbnych otworów na kawałkach niepotrzebnego szkła.

Należy wykonać pierścień z kitu (grubości palca) o średnicy 2 cm i umieścić go na miejscu, które ma być wiercone. Następnie wlewamy do pierścienia terpentynę i przystępujemy do wiercenia. Po wywierceniu otworu należy odwrócić szkło i kontynuować wiercenie.

Nie spiesz się i naciskaj na wiertło. Od czasu do czasu zanurzać wiertło w zimnej wodzie. Trzymać wiertarkę w pozycji pionowej. Po wywierceniu otworu należy ostrożnie odwrócić szkło i dokończyć procedurę. W ten sposób unikniesz pęknięć. Ostatnim krokiem jest usunięcie zadziorów z otworu za pomocą drobnoziarnistego papieru szmerglowego.

Jeśli nie masz wiertła do szkła, możesz użyć innej metody wiercenia. Weź kawałek drutu miedzianego i zamocuj go w uchwycie. Przygotuj specjalną mieszankę z drobnego piaskowca, alkoholu kamforowego i terpentyny (4:1:2) i nanieś ją w miejscu, w którym chcesz wywiercić otwór. Teraz można delikatnie wiercić.

Istnieje sposób na wywiercenie otworu w szkle za pomocą piasku i lutu, który służy do lutowania. Zaznacz miejsce, w którym chcesz wywiercić otwór, wsyp mokry piasek i zrób mały otwór. Roztop lut w garnku i wlej go do otworu. Po chwili usuń piasek i przylutuj. Masz przed sobą prostą dziurę.

Możesz nauczyć się jak prawidłowo wiercić w szkle i wykonać elegancką szklaną oprawę ze zwykłej szklanej butelki.

Jeśli zrobisz odpowiedni otwór w szklanej lub ceramicznej płytce i pomalujesz ją farbą akrylową, zaznaczysz na niej oznaczenia godzinowe i minutowe oraz wyposażysz w mechanizm zegarowy, będziesz miał wspaniały zegar.

Zobacz również