•   Piątek, 12 sierpnia 2022
Wyposażenie Warsztatu

Jak przenieść gniazdko bez zatrudniania elektryka?

Pozwolę sobie zacząć od tego, że praca z elektrycznością jest dość niebezpieczna i jeśli nie masz nawet podstawowego pojęcia o elektryczności, powinieneś powierzyć taką pracę profesjonaliście. Od tego zależy bezpieczeństwo Twoje i Twojej rodziny; prace elektryczne to ostatnia rzecz, na której można oszczędzać.

Tak więc, wielu z nas staje przed faktem, że gniazdka w mieszkaniu są niezwykle niewygodne, musimy ciągnąć przedłużacze elektryczne, a one przeszkadzają, a brud i kurz do czyszczenia przewodów jest niezwykle uciążliwy. Rozwiązaniem jest przeniesienie gniazdek w miejsca, gdzie najwygodniej jest z nich korzystać.

Zanim usuniesz stare gniazdo i odsłonisz przewody, musisz przygotować miejsce na nowe. Do tego celu potrzebny będzie obcinacz do ściegów, a jeśli nie posiadasz tego narzędzia, możesz użyć młotka udarowego ze specjalną przystawką.

W celu przeniesienia gniazda należy wywiercić nowy kanał kablowy, czyli kanał, przez który będzie przechodził nowy przewód. Robi się to za pomocą młotka, dłuta i młotka. Wykonać otwór poziomo lub pionowo. Następnie należy przygotować miejsce na gniazdo. W tym celu należy użyć specjalnego wiertła, nasadki do perforatora, dostępnego w sklepie z narzędziami. Zwróć uwagę, że są one w różnych rodzajach: na beton, do suchej zabudowy, do plastiku i tak dalej. Wybierz taką, która jest dla Ciebie odpowiednia. Gdy wszystko jest już gotowe, włóż podkłądkę, w razie potrzeby wypełnij ją zaprawą i poczekaj aż całkowicie wyschnie.

Przed wyjęciem starego gniazdka należy wyłączyć prąd w mieszkaniu i sprawdzić brak napięcia za pomocą testera.

Usuń stare gniazdko i zlokalizuj puszkę przyłączeniową, do której było podłączone stare gniazdko, zazwyczaj znajduje się ona na piętrze pod sufitem. Nowe okablowanie powinno być montowane od puszki, a nie poprzez skręcanie starych przewodów. Z czasem przewody mogą się utlenić i o wiele łatwiej będzie zdemontować puszkę przyłączeniową niż ponownie zamontować podłogę w ścianie.

Zapamiętaj jak były połączone stare przewody w puszce i w ten sam sposób podłącz nowe. Jeśli w puszce znajdują się przewody aluminiowe, należy również zastosować aluminium. Problem w tym, że miedź reaguje z aluminium i styki szybko się utleniają.

Poprowadź przewód z puszki najpierw do starego gniazda, a następnie wzdłuż przepustu do nowego gniazda. Wypełnij szczeliny zaprawą, jeśli szczeliny nie są głębokie, możesz użyć gipsu.

W ten sposób zakończyliśmy pracę, pozostało tylko podłączyć nowe gniazdo. Wybieraj gniazdka klasy europejskiej, używanie gniazdek starego typu z adapterem stanowi zagrożenie pożarowe!

Zobacz również