•   Środa, 26 stycznia 2022
Wyposażenie Warsztatu

Co mam zrobić, jeśli mój parkiet jest spuchnięty?

Parkiet zawsze był w czołówce innych pokryć podłogowych w domu ze względu na jego doskonałą trwałość i długowieczność. Jednak materiał ten nie zawsze wytrzymuje tak długo, jak życzyliby sobie tego jego właściciele. Winowajcą jest pęcznienie parkietu. Niestety, nie wszyscy wiedzą, co można zrobić, aby zaradzić tej sytuacji.

Na początku będziemy musieli ustalić, z jakiego powodu nasz parkiet jest rozdęty, co może mieć wpływ na materiał, dlaczego tak się zachowuje. Nie trzeba być znawcą, tutaj wszyscy mogą się zorientować, przyczyną była zwiększona wilgotność, która wchłonęła podłogę. Aby dowiedzieć się, gdzie znajduje się źródło zwiększonej wilgotności, należy wykonać test powietrza. Jeśli test powietrza przebiegł pomyślnie, a powietrze nie przekracza normy, to trzeba się bardziej zagłębić w problem. Takich przyczyn może być kilka. Po pierwsze, należy upewnić się, że w najbliższym czasie nie wystąpiły żadne powodzie z górnych pięter. Może to być również brak izolacji przeciwwodnej, szczególnie w pomieszczeniach z sauną, kuchnią, basenem lub sauną. Inną przyczyną może być naruszenie techniki układania parkietu, tzn. niefachowcy układali parkiet na jeszcze nie wyschniętym jastrychu, co następnie doprowadziło do gromadzenia się wilgoci. Niebagatelnym problemem może być niewiedza i brak doświadczenia instalatorów, którzy podczas układania nie wykonali tzw. szczeliny hydraulicznej.

Pomimo tych wszystkich problemów istnieją środki zaradcze na takie zdarzenia.

Po zidentyfikowaniu przyczyny należy ocenić wszystkie szkody, które wystąpiły do tej pory. Jeśli powierzchnia z uszkodzeniami jest wystarczająco duża, najlepszą rzeczą do zrobienia jest całkowita wymiana wykładziny podłogowej. Jeśli uszkodzenie jest minimalne, warto spróbować je naprawić. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest wysuszenie parkietu. Należy być bardzo ostrożnym, aby nie przesuszyć desek podłogowych, ponieważ można uszkodzić zupełnie nieuszkodzony materiał. W takim przypadku konieczna będzie wymiana całej podłogi.

Jak odnowić parkiet:

- Należy zadbać o dobrą wentylację i przewietrzenie pomieszczenia;

- Następnie wymienia się zdeformowane elementy i przeprowadza naprawy punktowe;

- Po usunięciu starych desek podłogowych, podłoga jest oczyszczana z brudu, który nagromadził się przez lata;

- Zagruntować otwartą przestrzeń i zamontować nowe elementy parkietu.

Bardzo ważne jest, aby nowe deski, które mają być ułożone, były dokładnie takie same jak stare. Powinny być wykonane z tego samego materiału, pasować kolorystycznie i fakturowo. W celu zapewnienia bezproblemowej wymiany miejscowej należy zadbać o usunięcie grzbietów z nowych desek, aby w przyszłości nie stanowiły one przeszkody w wymianie.

Po zakończeniu pracy, powierzchnia powinna być zeskrobana, a następnie parkiet powinien być polakierowany. Po tych nieskomplikowanych zabiegach, zniekształcona do niedawna podłoga, będzie zachwycać swoich właścicieli blaskiem i komfortem.

Zobacz również