•   Piątek, 12 sierpnia 2022
Wyposażenie Warsztatu

Najlepsze narzędzia ręczne do twojego warsztatu

Narzędzia ręczne są podstawą każdego dobrze wyposażonego warsztatu. Wybór odpowiednich narzędzi pomoże Ci w realizacji Twoich projektów. Najlepsze narzędzia ręczne dla Ciebie będą zależeć od rodzaju i złożoności Twoich projektów. Każde z poniższych narzędzi ręcznych zasługuje na miejsce w Twojej skrzynce narzędziowej lub warsztacie.

Popularne rodzaje narzędzi ręcznych

Większość współczesnych narzędzi ręcznych istnieje w tej czy innej formie od dziesięcioleci - niektóre znacznie dłużej - i nie bez powodu: Ułatwiają one prace budowlane, konserwacyjne i naprawcze. Elektronarzędzia są świetne, ale niektóre zadania wykonywane w warsztacie i wokół domu wymagają użycia narzędzi ręcznych.

Śrubokręty

Do wkręcania i wykręcania różnych elementów złącznych, w tym śrub płaskich i krzyżakowych, będziesz potrzebował co najmniej sześciu do dziesięciu pojedynczych śrubokrętów o różnych rozmiarach i długościach końcówek. Jeśli nie chcesz zbyt dużego momentu obrotowego, który może pochodzić od wiertarki, śrubokręt jest właśnie tym, czego potrzebujesz. Pozwala on na ręczne dokręcenie śruby do odpowiedniego momentu. Najlepsze śrubokręty mają hartowane końcówki, które nie odpryskują i nie wyginają się. Przy wyborze warto również zwrócić uwagę na śrubokręty z magnetycznymi końcówkami, które utrzymują śrubę na końcówce, ułatwiając jej wkręcanie.

Grzechotki i klucze płaskie

Klucze płasko-oczkowe to narzędzia ręczne służące do dokręcania i odkręcania śrub i nakrętek, niezbędne przy naprawach mechanicznych i konserwacji. Klucze grzechotkowe posiadają pręt z blokadą, który obraca nakrętkę lub śrubę w jednym kierunku, bez konieczności zdejmowania klucza i wymiany go przy każdym obrocie. Jeśli wykonujesz dużą ilość prac mechanicznych, używanie kluczy grzechotkowych pozwoli Ci zaoszczędzić sporo czasu.

Szczypce i obcinaczki do drutu

Zaprojektowane do chwytania i ciągnięcia, dobry zestaw szczypiec przyda się do wielu celów, od podciągania rogu dywanu do chwytania krawędzi zakleszczonej nakrętki, aby ją przekręcić. Szczypce są dostępne w różnych rozmiarach. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, rozważ zakup pary szczypiec z antypoślizgowymi uchwytami, które ułatwią dobry chwyt podczas wyciągania czegoś. Obcinaczki do drutu przypominają szczypce, ale posiadają ostre krawędzie przeznaczone do cięcia drutu na pół, chociaż niektóre szczypce posiadają zarówno szczęki chwytające, jak i ostrza do cięcia drutu.

Młotki i młoteczki

Wyglądają podobnie, ale młotki i młotki mają zupełnie inne zastosowania.

Młotki: Zaprojektowany do wbijania gwoździ, dobrej jakości młotek jest inwestycją, która będzie służyć przez lata. Młotki z długimi, prostymi pazurami są przydatne do wyburzania, natomiast młotki z zakrzywionymi pazurami są lepsze do wyciągania gwoździ. Młotki z litej stali z pełnym trzonkiem (stal biegnąca od główki do końca trzonka) wytrzymują najdłużej, ale młotki z drewnianymi trzonkami oferują mniejsze uderzenia, co jest łatwiejsze dla stawów.
Młotki: Młotek jest używany do uderzania w coś bez uszkadzania tego. Ma on większą główkę niż młotek i zamiast ze stali jest często wykonany z włókna szklanego, drewna lub innych materiałów syntetycznych.
Dłuta
Te spiczaste stalowe ostrza są przeznaczone do uderzania w głowę młotkiem lub młotkiem w celu rzeźbienia w drewnie i przecinania twardych materiałów, takich jak cegły i kamienie. Dłuta są dostępne w różnych rozmiarach, z ostrzami o szerokości od 1/8 cala, które są używane do delikatnego rzeźbienia, do ostrzy o szerokości 2 cali lub szerszych do łamania kamieni i innych grubych materiałów.

Piły i pilniki

Piły i pilniki pomagają ciąć i wygładzać rury metalowe i PVC, więc większość hydraulików ma po kilka z nich w swoich skrzynkach narzędziowych. Piła posiada ramę w kształcie litery C, w której znajdują się cienkie brzeszczoty, które można wymieniać, gdy chcemy ciąć różne materiały. Podczas gdy większość brzeszczotów jest przeznaczona do cięcia metalu lub PVC, można znaleźć brzeszczot do cięcia drewna, jak również. Pilniki są używane do usuwania szorstkich krawędzi lub metalowych zadziorów z ciętych końcówek rur metalowych i PCV.

Imadła i ściski

W wielu warsztatach znajdziesz stacjonarne imadło przymocowane do stołu warsztatowego. Imadło posiada ruchome szczęki, które zaciskają się, aby utrzymać materiał w miejscu podczas cięcia lub szlifowania. Z drugiej strony, imadła są przenośne i można ich używać do mocowania dwóch rodzajów materiałów razem. Zaciski są dostępne w różnych rozmiarach i mają różną siłę docisku, co przydaje się podczas klejenia elementów. Zacisk zapobiega przesuwaniu się elementów podczas wiązania kleju.

Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze najlepszych narzędzi ręcznych?

Jeśli chodzi o narzędzia ręczne, stosuje się stare porzekadło "dostajesz to, za co płacisz". Dobre, niezawodne i trwałe narzędzia ręczne kosztują więcej niż ich niedrodzy kuzyni, ale jeśli uznasz każde z nich za inwestycję w swój warsztat, będziesz zadowolony, że kupiłeś narzędzia wysokiej jakości. Jeśli jednak Twój budżet jest ograniczony, istnieje wiele niedrogich opcji, które pozwolą Ci wykonać pracę. Bez względu na poziom inwestycji, upewnij się, że wykorzystasz wszystkie swoje narzędzia dzięki odpowiedniej konserwacji.

Przeznaczenie

Jeśli nie pracujesz przy samochodach, możesz nie potrzebować zestawu nasadek metrycznych, a jeśli pracujesz tylko przy samochodach, młotek demonstracyjny nie znajdzie się na szczycie Twojej listy życzeń narzędzi ręcznych. Zanim kupisz narzędzia ręczne, zastanów się nad projektami, które będziesz wykonywać najczęściej, aby zdecydować, jakich narzędzi potrzebujesz. Niektóre narzędzia mogą być używane w różnych miejscach, np. pilniki, które mogą być używane w domowych instalacjach hydraulicznych lub do usuwania ostrych końcówek ze śrub silnika. Skup się jednak na gromadzeniu narzędzi, które pomogą Ci w realizacji Twoich głównych projektów; kolekcję uniwersalną możesz stworzyć później.

Rozmiar

Narzędzia ręczne często występują w zestawach, dzięki czemu można wybierać spośród różnych rozmiarów do różnych projektów. Dobra kolekcja powinna zawierać śrubokręty i klucze, które różnią się szerokością i długością. Długie uchwyty są niezbędne do dotarcia do trudno dostępnych śrub i nakrętek, natomiast miniaturowe wersje mogą być konieczne do dokręcania lub odkręcania małych nakrętek i śrub. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, przechowuj wszystkie rozmiary tego samego narzędzia razem, dzięki czemu nie będziesz musiał przeszukiwać wielu miejsc, aby znaleźć to, którego potrzebujesz.

Materiał

Narzędzia mogą być wyposażone zarówno w wygodne, jak i antypoślizgowe uchwyty, ale częścią roboczą większości narzędzi ręcznych jest stal. Metoda formowania stali nadaje jej jednak różne właściwości.

Stal węglowa: Ten rodzaj stali obejmuje stal wysokowęglową, średniowęglową i niskowęglową, a im wyższa zawartość węgla, tym twardsza stal. Stal węglową można znaleźć w szerokiej gamie narzędzi ręcznych, o różnym stopniu zawartości węgla.
Chromowo-wanadowa: Twardsza niż stal węglowa, chromowo-wanadowa jest stopem (stal zmieszana z dodatkowymi elementami) używanym w wielu zestawach nasadek samochodowych.
Chromowo-molibdenowa: Kolejna stal stopowa, chromowo-molibdenowa znajduje się w najlepszych śrubokrętach i kluczach i jest droższa niż chromowo-wanadowa.
S2: Stop, który zawiera węgiel, krzem, chrom, molibden, wanad i mangan, S2 jest bardzo twardy i odporny na uderzenia. Można go znaleźć w kilku wysokiej klasy narzędziach ręcznych.
Liczba elementów
Czy można mieć zbyt wiele narzędzi? Prawdopodobnie nie, dlatego wiele narzędzi ręcznych jest dostępnych w zestawach o różnych rozmiarach, obejmujących śrubokręty, nasadki i klucze. Możesz kupić ogólny zestaw narzędzi ręcznych, który może zawierać młotek, kilka śrubokrętów, nóż użytkowy, garść kluczy i taśmę mierniczą za mniej niż 20 dolarów. W przeciwieństwie do tego, większe zestawy, które zawierają wiele rozmiarów narzędzi ręcznych może łatwo uruchomić ponad 100 dolarów. Niektórzy wolą zbierać swoje narzędzia ręczne po jednym kawałku na raz, aby zapewnić, że dostaną najlepsze narzędzie do każdego projektu.

Waga i wyważenie

Narzędzia ręczne mają różną wielkość i wagę. Zdecyduj się na narzędzia, które mają znaczną wagę, ale nie są tak ciężkie, że nie możesz ich efektywnie używać. Weźmy na przykład młotek; stolarz może wybrać 25-uncjowy młotek ciesielski, który generuje wystarczającą prędkość głowicy, aby wbić gwoździe w kilku zamachach, ale jeśli nie jesteś przyzwyczajony do posługiwania się młotkiem tej wielkości, 16-uncjowy młotek spowoduje mniejsze zmęczenie dłoni i może być w stanie lepiej go kontrolować. Wybierając narzędzia według wagi, weź pod uwagę swój poziom umiejętności.

Przechowywanie narzędzi ręcznych

Być może dopiero zaczynasz swoją kolekcję narzędzi ręcznych, ale wkrótce możesz mieć ich całe mnóstwo, a najlepszym sposobem na ich uporządkowanie jest przechowywanie ich w odpowiednich pojemnikach. Dla mechaników oznacza to prawdopodobnie toczącą się metalową skrzynkę narzędziową z kilkunastoma płytkimi szufladami do sortowania nasadek i kluczy. Dla domowych majsterkowiczów przydatne są łatwe do przenoszenia torby lub skrzynki na narzędzia. Nie zapominajmy o wygodnym, poręcznym pasie narzędziowym. Dodatkowa przestrzeń warsztatowa, taka jak ścianki z tablicami i półki, pomoże utrzymać narzędzia w porządku i w zasięgu ręki, kiedy nie są używane.

 

Zobacz również