•   Piątek, 12 sierpnia 2022
Wyposażenie Warsztatu

Rodzaje tapet.

Teraz nadszedł czas na wykończenie wnętrza domu. Jednym z najpopularniejszych materiałów do wykańczania ścian jest tapeta. Stosuje się go nie tylko na ściany, sufity, a nawet meble. Tapety dzielą się na następujące główne kategorie: normalne, zmywalne i dźwiękochłonne. Możliwe jest również podzielenie tapety według rysunku na nim: może to być tapeta z rysunkiem na papierze, lub powierzchnia tapety jest podobna do faktury jedwabiu i nie ma rysunku, rysunek może być stosowany do już malowanej powierzchni tapety i innych.

Tapety zmywalne są dostępne na podłożu papierowym, tkaninowym i niewłóknistym. Stosuje się go w pomieszczeniach o największym stopniu zabrudzenia, głównie w kuchni lub łazience. Tapety dźwiękochłonne stosowane są w pomieszczeniach o niskiej absorpcji dźwięku. Takich tapet nie można myć. Tapety są podzielone na błyszczące i matowe, wodoodporne, odporne na ścieranie, tapety z symetrycznym wzorem, dobra odporność na światło i inne.

Przed tapetowaniem powierzchnia ściany musi być zazwyczaj wyrównana. Można to zrobić z gipsu lub betonu lub po prostu tapetować ściany z papieru na przykład starych gazet, które również pomagają zmniejszyć zniszczenie tapety. jak każda powierzchnia ma bezpośredni wpływ betonu wydziela alkalia drewniana powierzchnia może moczyć się żywicy z tego, co na plamy tapety.

Obecnie bardzo często słyszy się o tapetach winylowych. Tapeta taka składa się z podłoża winylowego lub papierowego pokrytego powłoką polimerową. Taka tapeta jest bardziej trwała i długowieczna. Ale trudno jest przykleić taką tapetę, ponieważ jest ciężka w wadze. Taką tapetę należy przykleić na równe, suche podłoże. Zazwyczaj ściany są zagruntowane lub potraktowane specjalnym klejem do tapet winylowych, następnie ściana powinna dobrze wyschnąć, dopiero wtedy można przykleić tapetę.

Zobacz również